Przejdź do treści

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Wołominie
05-200 Wołomin, ul.Legionów  78
e-mail: wolomin@psse.waw.pl
tel./fax.: (22) 776-38-33
Godziny pracy Stacji: 7:30 - 15:05

Numer telefonu interwencyjnego:  510 146 258 dostępny poza godzinami pracy oraz w dni wolne od pracy (proszę dzwonić tylko w nagłych wypadkach)

Numer w sprawie środków zastępczych: 516 140 961 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:05)

Informacje dotyczące ochrony danych osobowych (RODO)

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Wołominie sprawuje nadzór sanitarny nad mieszkańcami powiatu wołomińskiego.

Strona Główna

Aktualności

Bezpieczne Ferie 2019

W załączeniu ulotka pt. " Patent na bezpieczne ferie"

Czytaj więcej

profilaktyka wszawicy

Do pobrania materiały informacyjno - edukacyjne

Czytaj więcej

Komunikaty

Zachorowalność na odrę w powiecie wołomińskim

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wołominie informuje, że na terenie powiatu wołomińskiego od 1 stycznia 2019 roku do 25 lutego br. zgłoszono do PSSE 6 przypadków podejrzenia zachorowania na odrę ( u 3 osób dorosłych i 3 dzieci). Wszystkie osoby były nieszczepione przeciwko odrze. W 3 przypadkach  odra została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi, 1 przypadek zakwalifikowano na podstawie objawów klinicznych jako możliwy,2 przypadki w dochodzeniu ( w trakcie oczekiwania na wynik).

Ogniska epidemicznego wywołanego odrą nie odnotowano

W każdym przypadku zgloszenia podejrzenia zachorowania na odrę przeprowadzane jest postępowanie epidemiologiczne, mające na celu ustalenie osób z kontaktu i skierowanie ich na szczepienia do właściwych podmiotów leczniczych (zgodnie z Deklaracją pacjenta).

Szczepienia poekspozycyjne wykonane w ciągu 72 godzin po kontakcie z chorym mogą zapobiec zachorowaniu lub złagodzić przebieg choroby.

 

Podejmowane działania służą zaszczepieniu jak największej liczby osób w populacji. Szczepienie co najmniej dwiema dawkami szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) pozostaje najskuteczniejszym sposobem zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wołominie ponownie zwraca się z prośbą do mieszkańców powiatu o wykonywanie szczepień obowiązkowych, zgodnie z kalendarzem szczepień oraz szczepień zalecanych dla grup ryzyka –pracowników: podmiotów leczniczych, żłobków

Czytaj więcej

Ostrzeżenia

Apel ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Więcej informacji w załączniku: APEL do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsioraz Głównego Lekarza Weterynarii.

Czytaj więcej

Informacja dotycząca jesiennej akcji szczepień ochronyych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Wołominie informuje o planowanej w dniach 20 do 29 września 2016 r. jesiennej akcji szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

W załączeniu do pobrania

plakaty zawierające treści związane z akcją szczepień ochronnych przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących

Czytaj więcej

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)

AGRESYWNA, INWAZYJNA roślina PARZĄCA, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego.

 

Czytaj więcej